RADY NA CESTU : fotografování rituálů Theyyam v Kérale

VÍZUM

Vízum jednoduše vyřídíte online na stránkách Goverment of India. Neplaťte zbytečně za zprostředkování. Nezapomeňte si vytiskout Electronic Travel Authorization (ETA), kterou dostanete emailem. Nepustí vás bez ní do letadla. Podle situace lze pořídit i roční vízum s vícenásobným vstupem.

KDY VYRAZIT?

Rituály theyyam se pořádají na Malabarském pobřeží Kéraly od října do března. Skoro každý den budete mít šanci fotit! Existuje několik webových stránek v angličtině jako je třeba Kerala Tourism, kde najdete kalendáře s přehledem oslav v hlavních svatyních. Malé vesnické oslavy, které jsou na fotografování nejlepší, ale na webech neinzerují – snažte se seznámit s místními fotografy, kteří vám rádi poradí, kdy se kam vydat.

DOPRAVA

Já jsem si udělal základnu v přímořském městě Kannur. Bylo zde nedávno otevřeno mezinárodní letiště, které má přímé spojení třeba s Dubajem a několika indickými městy. Pro nákup letenek v Indii používám dlouhá léta spolehlivou aplikaci Cleartrip. Prodávají i jízdenky na indické vlaky, ale k tomu musíte mít indické mobilní číslo. Letiště je od Kannuru docela daleko a nenašel jsem možnost spojení mezi městem a letištěm pomocí hromadné dopravy, takže vám nezbyde než jet taxíkem. Po Malabarském pobřeží se můžete lehce pohybovat místními autobusy a autorikšami.

UBYTOVÁNÍ

Na tři týdny jsem našel domov v hotelu Saj Rest Inn, který můžu díky jeho strategické poloze (je blízko nádraží, autobusové stanici, dobrým barům a restauracím) a skvělým cenám doporučit pro nenáročného cestovatele. Pokud byste hledali hotel třeba přímo na pláži, na Booking.com si jistě vyberete.

Mírný nepořádek v mém pokoji hotelu Saj Rest Inn, který se mi stal na tři týdny domovem

RESTAURACE A BARY

Po celodenním focení budete mít určitě chuť uhasit žízeň dobře vychlazeným pivem. Bohužel jsem ve městě nenašel jediný plážový bar, ale oblíbil jsem si dva bary se skvělou indickou atmosférou – Aquarius a PVS Tourist Home. Nebojte se toho názvu, za tři týdny jsem v PVS nepotkal jediného turistu a v celém Kannuru jich viděl za celou dobu sotva deset. Velký výběr domácích i zahraničních lihovin a chlazených piv mají v obchodě KSBC Liquer Shop. Pozor! V Indii prodávají pivo jen v ochodech s licencí, kterých není mnoho a občas je nesnadné je najít. Nezapomeňte ochutnat palmové víno toddy, které prodávají v malých venkovských nálevnách. Na nejlepší byriyani (indické rizoto) ve městě zajděte do vyhlášené restaurace MVK, kterou najdete téměř naproti hotelu Saj Rest Inn. Podívejte se na speciální díl pořadu Pivní republika na TV Seznam, kde uvidíte všechny zmiňované bary a restaurace.

Tradiční způsob servírování na banánovém listu
Mutton Curry ve vyhlášené restauraci MVK
Channa Masala s plackou roti

Obří palačinka Masala Dosa – typická snídaně v jižní Indii

Napsat komentář