Velikonoce jsem fotografoval na mnoha místech světa – v koptských klášterech v Egyptě, zapadlých středověkých městečkách ve Španělsku, v gruzínském hlavním městě Tbilisi, na ostrově Sardinie, u lužických Srbů v Německu, v moravském Vlčnově ale nikde nemají oslavy tak pestré jako na Sicíli. Vypravil jsem se tam hned dvakrát a chci se s vámi podělit o rady a zkušenosti, které jsem nasbíral.

Cesta
Pokaždé jsem cestoval svým „bydlíkem“ VW T4. První cestu jsem jel dva tisíce kilometrů z Prahy až do Villa San Giovanni, kde plují každou chvíli trajekty do sicilského přístavu Messina. Abych ušetřil, vyhýbal jsem se placeným dálnicím a tak to byla cesta dlouhá, ale krásná a zajímavá. O dva roky později jsem s kalkulačkou v ruce zjistil, že bude levnější a navíc rychlejší dojet do přístavu Livorno a odtud na trajektu doplout za devatenáct hodin do Palerma. Nakonec jsem si vyzkoušeli letecké spojení se Sicílii, protože se mi na druhé cestě rozbila u bydlíku spojka a protože se v Itálii kolem Velikonoc na několik týdnů zastaví život, odletěl jsem zpátky do Čech a pro auto se zase letadlem vrátil.
Tady je pár rad na cestu :
- lístky na trajekt nakupujte přímo u lodních společností a dostatečně dlouho dopředu, vyjde vás to levněji
- na Siciílii i Sardinii jsem se plavil na trajektech Grimaldi Lines. Pokud máte nízký rozpočet, nemusíte si kupovat kabinu, ale můžete se natáhnout ve spacáku na horní palubě, na chodbě či přečkat noc na pohovce v restauraci (nebudete zdaleka sami). V autě se zůstat nesmí, zamykají je v podpalubí
- pokud poletíte, vyhledejte si nejlevnější let na Kiwi.com a nezapomeňte, že nemusíte letět jen do Palerma, ale i do Catanie nebo Trapani. Navíc může být někdy výhodnější letět třeba z německého Memmingenu, Vídně nebo Wroclavi, kam se lehce dostanete vlakem nebo autobusem. Vyzkoušel jsem dopravu s Flixbus z Prahy do Mnichova a Memmingenu. Bylo to pohodlné a rychlé. Navíc jsem měl čas při přestupu v Mnichově navštívit legendární pivnici v pivovaru Augustiner, která je blízko autobusového nádraží.
Sicílie
Zásada číslo jedna : naplánujte si cestu dlouho dopředu. Já obvykle moc přesně neplánuji, ale během Velikonoc se vydá celá Itálie na cesty, takže může být problém sehnat odpovídající ubytování, pronajmout auto, některé obchody mohou být zavřené a ceny značně rostou. Nepočítejte s hromadnou dopravou, která je do menších městeček omezená a během velikonočních svátků jsou zrušené i některé hlavní spoje! Pokud nepojedete vlastním obytným autem jako já, zarezervujte si ubytování na Booking.com a pronájem auta dostatečně dlouho dopředu.
Ostrované si váží každého místečka, takže všude jsou nějaké ploty nebo kamenné zídky a nebylo úplně snadné najít místo na přenocovaní v bydlíku. Časem jsem si všiml, že Italové parkují svoje karavany klidně v centru historických městeček a tak jsem to začal dělat taky. V Palermu je skvělé místo na přenocování v autě u moře blízko centra u Foro Italico Umberto I.